نسخه ۱۰۴ کروم با بهبود سرعت بارگذاری صفحات و تغییرات ظاهری منتشر شد

نسخه ۱۰۴ کروم با بهبود سرعت بارگذاری صفحات و تغییرات ظاهری منتشر شد

روند کند انتشار کروم با نسخه 104 مرورگر محبوب گوگل ادامه دارد. این به‌روزرسانی، که در 2 آگوست 2022 منتشر شد، شامل آزمایش‌های بارگیری صفحه، ابزارهای اشتراک‌گذاری صفحه نمایش بهتر، و تعداد انگشت شماری تغییرات رابط کاربری برای کروم‌بوک‌ها است.

موارد جدید در  104Chrome ، اکنون در دسترس هستند.

روند کند انتشار کروم با نسخه 104 مرورگر محبوب گوگل ادامه دارد. این به‌روزرسانی، که در 2 آگوست 2022 منتشر شد، شامل آزمایش‌های بارگیری صفحه، ابزارهای اشتراک‌گذاری صفحه نمایش بهتر، و تعداد انگشت شماری تغییرات رابط کاربری برای کروم‌بوک‌ها است.

افزایش سرعت بارگذاری صفحه

در روزهای اولیه اینترنت، مرورگرها یک صفحه کامل را به یکباره بارگذاری می کردند. مرورگرها و وب‌سایت‌ها در نهایت به سمت « Lazy Load» رفتند، جایی که برخی از محتواها تا زمانی که قابل مشاهده نباشند بارگیری نمی‌شوند. با این حال، Chrome فقط در صورتی محتوای جاسازی شده را بارگیری می کند که صفحه به طور خاص اجازه دهد.گوگل در حال آزمایش قابلیتی به نام "LazyEmbeds" است که برخی از محتوای جاسازی شده را به صورت خودکار بارگذاری می کند، بدون اینکه صفحه آن را درخواست کند. این آزمایش قرار است با 1٪ از افراد شروع شود و ارائه‌ی آن با انتشار نسخه‌ی ۱۰۴ آغاز شده است.

قابلیت Region Capture برای اپلیکیشن‌های تحت‌وب

کروم اکنون این قابلیت را دارد که اهنگ های ویدیویی که ضبط کرده‌اید را برش دهد. این ویژگی "Region Capture" نام دارد و به شما امکان می دهد انتخاب کنید کدام قسمت از صفحه را می خواهید ضبط یا به اشتراک بگذارید. مثالی که گوگل ارائه می دهد برای ویدئو کنفرانس است. همیشه می‌توانید انتخاب کنید کدام برگه را به اشتراک بگذارید، اما اکنون می‌توانید ناحیه صفحه‌ای را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید نیز انتخاب کنید. این می تواند به ویژه برای پنهان کردن کنترل های کنفرانس ویدیویی در هنگام اشتراک گذاری صفحه مفید باشد.

 

منو استارت جدید برای کروم‌بوک‌ها

گوگل مدتی است که در حال کار بر روی اصلاح رابط سیستم عامل کروم است. یکی از تغییرات بزرگ این پلتفرم در بخش راه‌انداز اپلیکیشن‌ها اعمال خواهد شد. اکنون این بخش شباهت بیشتری به منو استارت ویندوز پیدا کرده است. منو راه انداز جدید مانند منوی استارت ویندوز در گوشه‌ای از صفحه نمایش شناور است. دارای نوار جستجوی گوگل و میان‌بر دسترسی به دستیار صوتی است. برای مرتب کردن بر اساس نام یا رنگ نماد می توانید روی هر جایی کلیک راست کنید یا ضربه بزنید و نگه دارید. این یک پیشرفت بسیار بزرگ نسبت به لانچر قدیمی است.

تم‌های روشن و تاریک خودکار برای دستگاه‌های Chromebook

کروم‌بوک‌ها از مدتی قبل به‌طورغیررسمی به قابلیت تم‌های تیره و روشن مجهز شده‌اند. خوشبختانه این عملکرد در نسخه‌ی پایدار سیستم‌عامل کروم ارائه شده است و کاربران می‌توانند به‌زودی از ویژگی تغییر خودکار تم‌ها نیز استفاده کنند . قبلاً، تم ها فقط در صورتی در دسترس بودند که پرچم ویژگی را فعال کرده باشید. قابلیت تعویض خودکار تم ها در شب و روز وجود نداشت. اکنون، درست مانند ویندوز و macOS، کروم‌بوک‌ها دارای تم‌های روشن و تاریک هستند.

 

بهبود عملکردهای ناحیه‌ی System Tray برای کروم‌بوک‌ها

گوگل همچنین سینی سیستم را در کروم‌بوک‌ها اصلاح می‌کند. این ناحیه ای است که ساعت، باتری و Wi-Fi را نشان می دهد. Chrome OS 104 تاریخ را به System Tray اضافه می کند و یک ویجت تقویم جدید را با خود می آورد. اکنون ساعت سیستم برای نشان‌دادن تاریخ در سمت‌ چپ قرار داده شده است. هنگامی‌که تاریخ را انتخاب کنید، ابزار تقویم بزرگ و زیبایی مشاهده خواهید کرد. ناگفته نماند گوگل طراحی اعلان‌ها را نیز کمی تغییر داده است..

گوگل اکنون هر چهار هفته یکبار همه نسخه های کروم را منتشر می کند، که به این معنی است که ویژگی های بزرگ پراکنده به این اندازه زیاد نیستند. اگرچه هنوز اتفاقات زیادی در زیر سطح وجود دارد. می‌توانید در مورد بسیاری از این تغییرات در سایت توسعه‌دهنده Google و همچنین در وبلاگ Chromium مطالعه کنید. در ادامه چند تغییر برجسته را عنوان می کنیم:

 

1. تأیید پرداخت امن اکنون به کاربران اجازه می دهد از ذخیره داده های کارت اعتباری خود برای خریدهای بعدی خودداری کنند.

2. وقتی کوکی‌ها با ویژگی صریح Expires/Max-Age تنظیم می‌شوند، مقدار آن اکنون به بیش از 400 روز محدود نمی‌شود.

3. ویژگی object-view-box به نویسندگان این امکان را می دهد که بخشی از تصویر را انتخاب کنند که باید داخل کادر محتوای عنصر جایگزین شده هدف بکشد.

4. قابلیت Fullscreen Companion Window به برنامه های وب اجازه می دهد تا محتوای تمام صفحه و یک پنجره بازشو را در چندین صفحه قرار دهند.

5.اکنون بلوتوث وب قابل کنترل است.

چگونه گوگل کروم را به روز کنیم

Chrome به‌روزرسانی را به‌طور خودکار در دستگاه شما نصب می‌کند. برای بررسی فوری و نصب به‌روزرسانی‌های موجود، روی نماد منوی سه نقطه کلیک کنید و روی Help > About Google Chrome کلیک کنید.