سرور و تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات

انتخاب درست و هوشمندانه تجهیزات فعال و اکتیو در شبکه امری بسیار ضروری و حیاتی می باشد.
آیا شرکت شما به دنبال خرید و بروزرسانی سرورهای رایانه ای خود یا گسترش شبکه رایانه ای خود می باشد؟
 
شبکه رسام دوراندیش انتخاب گسترده ای از سرورها و لوازم جانبی سرور و موارد دیگر را ارائه می دهد. انتخاب یک سرور متناسب با نیازهای شغلی شما می تواند یک فرایند چالش برانگیز باشد.
 
 
 سرور
 
در انتخاب یک سرور و یا لوازم جانبی آن  فاکتورهایی وجود دارد که باید به هنگام خرید به آنها توجه کنیم ، این فاکتورها شامل : تعداد زیاد تولید کننده و انواع برند های مختلف، مشخصات مدل ، قیمت ، گارانتی ، خدمات پس از فروش و ... در بازار وجود دارند که دائماً با نوآوری های جدید در حال توسعه هستند. چه در حال خرید یک واحد سرور هستید و چه برای به روزرسانی کامل یک مرکز داده نیاز به سرور و تجهیزات خاصی دارید، اجازه دهید تخصص ما به شما در یافتن راه حل مناسب برای شرکت شما کمک کند. 
 
ما موجودی زیادی از سرورها و لوازم جانبی آن از تولیدکنندگان برتر ، از جمله Cisco  ، HP و IBM با قیمت مناسب داریم تا محدودیت های بودجه IT شما را برآورده کنیم. مجموعه شبکه رسام دوراندیش سرور با Generation های مختلف از جمله مدل های rackmount، blade، Tower ، که معماری مقیاس پذیر و انعطاف پذیر را دارا هستند برای پاسخگویی به نیازهای شما ارائه می دهد .
سرورهای Hewlett Packard Enterprise ProLiant مدل های مختلف ، ایده آل برای مشاغل کوچک و حداکثر انعطاف پذیری درون شاسی و مدل های تیغه ای و رک مونت ، ایده آل برای مراکز داده و دارای حداکثر قدرت محاسباتی در طراحی های کم مصرف را ارائه می دهند. سرورهای IBM به عنوان یک پیشگام در فناوری blade ، قابلیت اطمینان ، امنیت و عملکرد را برای پشتیبانی از خواسته های بی نظیر مشاغل بزرگ و کوچک ارائه می دهند. نیاز شما هر چه باشد ، ما سرورها و لوازم جانبی سرور را متناسب با شرکت و بودجه شما در اختیار داریم.
 
 با افزایش هزینه های انرژی ، اکنون زمان آن است که با اجرای ابتکارات تلفیق سرور و مجازی سازی منابع شرکت خود را بهینه کنید. ارزیابی توسط ما ، از موجودی فعلی شما ، عملکرد سرورها ، سیستمها و ارائه راهکارهای مجازی سازی برای شما ، برنامه ای عملی برای بهینه سازی سرمایه و منابع IT شما ارائه می دهیم. برای ایجاد فضای انعطاف پذیر فناوری اطلاعات در شرکت خود ، امروز در مورد منابع سرور فعلی شرکت خود و فرصت های مجازی سازی بیشتر بدانید.
 
 
 تجهیزات ذخیره سازی
اطلاعات یک منبع مهم در هر تجارت می باشد و مانند هر منبع حیاتی دیگر باید به درستی مدیریت شود. تغییر و پیشرفت مداوم فناوری ، بروی شیوه مدیریت اطلاعات کسب و کارها حتی در مشاغل بسیار کوچک تاثیر شگرفی گذاشته است.
دستگاه ذخیره اطلاعات ، دستگاهی برای ثبت (ذخیره) اطلاعات (داده ها) است. ضبط می تواند تقریباً با استفاده از هر نوع انرژی انجام شود ، از قدرت عضلانی دستی (دست نویس) ، تا ارتعاشات صوتی در ضبط صدا ، تا نوار مغناطیسی و دیسک های نوری تنظیم کننده انرژی الکترومغناطیسی.
امروزه ذخیره سازی اطلاعات در هر مجموعه یکی از مهمترین چالش های پیش رو می باشد. عموما مدیران شبکه در هنگام طراحی اولیه شبکه یک سازمان و یا بهینه سازی و بروز رسانی شبکه با مسائل مربوط به ذخیره سازی اطلاعات روبرو خواهند شد.
اکنون حجم عظیم اطلاعات در هر سازمانی نیاز به فضای عظیم تری از دستگاه ها برای ذخیره سازی را دارند به همین علت، انتخاب راهکاری مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات یک سازمان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر شما وضعیت فعلی و نیازهای آتی خود درباره سیستم های ذخیره سازی اطلاعات را به دقت تحلیل کنید، می توانید از پیش آمدن نیاز به یک ارتقای هزینه بر و زمان بر و دردسرهای آن جلوگیری کنید.
خریدن یک ذخیره ساز خیلی کم ظرفیت، دست برنامه های کاربردی و سرویس های شبکه ای شما را برای دسترسی به منابع سیستم خواهد بست. اغلب کسب و کارهای کوچک و بسیاری از شرکت های متوسط تمایل یا مهارت فنی توسعه ابزارهای ذخیره سازی سرورهای موجود خود را ندارند. در واقع قیمت ابزارهای ذخیره سازی (نسبت به کارکردشان) خیلی پایین است. ولی هزینه نیروی انسانی مورد نیاز برای مدیریت این سیستم ها خیلی بالاست و در اغلب موارد اصولا ارتقا دادن ابزار ذخیره سازی داخل یک سرور قدیمی، کاری بی معنی و یا بیهوده به نظر می رسد. 
 

تجهیزات ذخیره سازی مخصوص سرور و شبكه به دو دسته تقسیم می شوند

 
 
1. تجهیزات ذخیره سازی داخلی: این تجهیزات شامل انواع هارد دیسك و متعلقات آن است، كه داخل كیس سرور نصب خواهند شد.
2. تجهیزات ذخیرسازی خارجی: این تجهیزات شامل انواع دستگاه های ذخیره سازی مبتنی بر هارد دیسك و نوار مغناطیسی (Tap) می باشد،كه به عنوان تجهیزات مكمل به سرور یا به شبكه متصل می شوند.
 
چرا ذخیره سازی اطلاعات تحت شبکه مهم است؟
قابلیت های ذخیره سازی برای هر رایانه ای ضروری است. به عنوان مثال دیسک های سخت و حافظه های USB انواع ذخیره سازهای محلی هستند که داده های مهم را برای دسترسی آسان در این دستگاههای ذخیره ساز نگه می دارند. ذخیره سازی تحت شبکه یک راه حل عالی است ، یک مخزن داده قابل اطمینان و خارجی را فراهم می کند که همه کاربران شبکه می توانند به آن دسترسی داشته و آن را به اشتراک بگذارند. در سیستم های ذخیره سازی تحت شبکه فضای ذخیره سازی محلی (هاردهای داخلی در رایانه ها) را آزاد می کنند.
معمولاً از برنامه های پشتیبان گیری خودکار برای جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات مهم از منابع اشتراکی تحت شبکه استفاده می کنند.
سیستم های ذخیره سازی شبکه باعث صرفه جویی در وقت ، افزایش حریم خصوصی و کمک به کاربران برای انجام کار موثرتر می شود.

راهکارهای سیستم های ذخیره سازی اطلاعات به طور کلی به 5 شیوه مختلف زیر می توان اطلاعات را در یک شبکه ذخیره سازی کرد
1. سیستم های ذخیره سازی اطلاعات مستقیم Direct Attached storage (DAS)
2. سیستم های ذخیره سازی اطلاعات متصل به شبکه Network Attached Storage (NAS)
3. سیستم های ذخیره سازی اطلاعات شبکه Storage Area Network (SAN)
4. سیستم های ذخیره سازی اطلاعات مبتنی بر Tape
5. ذخیره سازی فضای ابری رایانش ابری (Cloud Computing)