امنیت و حفاظت از شبکه

امنیت شبکه اصطلاحی بسیار گسترده و پیچیده ای است که بسیاری از فناوری ها ، دستگاه ها و فرآیندها را در بر می گیرد.
 

تعریف امنیت شبکه به زبان ساده

امنیت شبکه اصطلاحی بسیار گسترده و حائز اهمیتی است که بسیاری از فناوریها ، دستگاه ها و فرآیندها را در بر می گیرد. در ساده ترین اصطلاح ، مجموعه ای از قوانین و تنظیمات است که برای محافظت از یکپارچگی ، رازداری و دسترسی شبکه ها و داده های رایانه ای با استفاده از هر دو فناوری نرم افزار و سخت افزار طراحی شده است. هر سازمانی ، صرف نظر از اندازه ، صنعت و زیرساخت ها ، به درجاتی از راه حل های امنیتی شبکه برای محافظت از آن در برابر چشم انداز رو به رشد تهدیدهای سایبری در طبیعت امروزه ، نیاز دارند.
امروزه معماری شبکه مفهوم پیچیده ای است و با تهدیداتی روبرو است که همیشه در حال تغییر هستند و مهاجمانی که مداوم در تلاشند آسیب پذیری هایی را پیدا کنند و از آنها سو استفاده نمایند. این آسیب پذیری ها می توانند در تعداد زیادی از مناطق از جمله دستگاه ها ، داده ها ، برنامه ها ، کاربران و مکانها وجود داشته باشند. به همین دلیل ، امروزه ابزارها و برنامه های مدیریت امنیت شبکه ی بسیاری در حال استفاده هستند که تهدیدات و سواستفاده های فردی و همچنین عدم رعایت مقررات را برطرف می کنند. هنگامی که فقط چند دقیقه از کار افتادن تجهیزات و سیستمها می تواند باعث ایجاد اختلال گسترده و آسیب جدی به خط و اعتبار یک سازمان شود ، ضروری است که این اقدامات حفاظتی در حال انجام باشد.
 
امنیت برتر و به روز شبکه سازمان خود را از شرکت مهندسی فناوری اطلاعات شبکه رسام دوراندیش دریافت کنید.
 

امنیت شبکه چگونه کار می کند؟

 
 
هنگام پرداختن به امنیت شبکه در سراسر سازمان ، لایه های زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. حملات می توانند در هر لایه در مدل لایه های امنیتی شبکه رخ دهند ، بنابراین سخت افزار ، نرم افزار و سیاست های امنیتی شبکه شما باید برای پرداختن به هر منطقه طراحی شده باشد.
 
امنیت شبکه معمولاً از سه کنترل مختلف تشکیل شده است:
. امنیت فیزیکی
. امنیت فنی
. امنیت اداری
 

در ادامه شرح مختصری از انواع مختلف امنیت شبکه و نحوه کار هر کنترل وجود دارد با ما همراه باشید.

امنیت فیزیکی شبکه : کنترل های امنیت فیزیکی برای جلوگیری از دستیابی فیزیکی پرسنل غیر مجاز به اجزای شبکه مانند روترها ، کمدهای کابل کشی(رکها) و غیره طراحی شده است. دسترسی کنترل شده مانند قفل ، احراز هویت بیومتریک و سایر دستگاه ها در هر سازمانی ضروری است.
امنیت فنی شبکه :  کنترل های امنیت فنی از داده های ذخیره شده در شبکه یا در حال انتقال از داخل  به خارج و برعکس آن ، از شبکه محافظت می کنند. حفاظت در این مرحله دو برابر است. این سیستم باید از داده ها و سیستم ها در برابر پرسنل غیر مجاز محافظت کند و همچنین باید از فعالیت های مخرب کارمندان نیز محافظت شود.
امنیت اداری شبکه : کنترل های امنیت اداری شامل سیاست ها و فرایندهای امنیتی است که رفتار کاربران را کنترل می کند ، از جمله نحوه احراز هویت کاربران ، سطح دسترسی آنها و همچنین نحوه اجرای تغییرات زیرساخت ها که همگی توسط مدیران IT سارمانها زیر نظر گرفته و کنترل می شوند.
انواع امنیت شبکه: ما در مورد انواع مختلف کنترل های امنیتی شبکه صحبت کرده ایم. حال بیایید نگاهی بیندازیم به روش های مختلفی که می توانیم شبکه خود را ایمن کنیم.
کنترل دسترسی شبکه (Network Access Control): برای اطمینان از اینکه مهاجمان احتمالی نمی توانند به شبکه شما نفوذ کنند ، لازم است سیاست های کنترل دسترسی جامع را هم برای کاربران و هم برای دستگاه ها اعمال کنیم. کنترل دسترسی شبکهNAC را می توان در کمترین سطح تنظیم کرد. به عنوان مثال ، می توانید به مدیران اجازه دسترسی کامل به شبکه را بدهید اما از دسترسی به پوشه های محرمانه خاص جلوگیری کرده و یا از پیوستن دستگاه های شخصی آنها به شبکه جلوگیری کنید.
نرم افزار ضد ویروس (Antivirus and Antimalware Software): نرم افزار آنتی ویروس از یک سازمان در برابر طیف وسیعی از نرم افزارهای مخرب ، از جمله: ویروس ها ، باج افزارها ، کرم ها و تروجان ها محافظت می کند. بهترین نرم افزار نه تنها پرونده ها را هنگام ورود به شبکه اسکن می کند بلکه به طور مداوم پرونده ها را اسکن و ردیابی می کند.  
حفاظت فایروالی (Firewall Protection): همانطور که از نام آنها مشخص است ، فایروال ها به عنوان سدی بین شبکه های خارجی (غیرقابل اعتماد) و شبکه داخلی (قابل اعتماد) شما عمل می کنند. سرپرستان معمولاً مجموعه ای از قوانین تعریف شده را تنظیم می کنند که ترافیک را به شبکه مسدود یا مجاز می کند. بسیاری از فایروالها وجود که کنترل یکپارچه و مدیریت  شده بر ترافیک شبکه را اعم از فیزیکی ، مجازی یا ابری را ارائه می دهند.
شبکه های خصوصی مجازی (Virtual Private Networks): شبکه های خصوصی مجازی (VPN) از نقطه دیگری یا سایت و یا شعبه دیگری به شبکه ارتباط ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، کاربرانی که از خانه کار می کنند و در این شرایط پاندمی کرونا (COVID-19) دورکار هستند، معمولاً از طریق VPN به شبکه سازمان متصل می شوند. داده های بین دو نقطه رمزگذاری شده است و کاربر باید احراز هویت کند تا ارتباط بین دستگاه خود و شبکه فراهم شود. بسیاری از فایروالها به سازمانها اجازه می دهد تا با استفاده از کشیدن و رها کردن سریع VPN ایجاد کرده و با راه حل هایی خاص و منحصر به فرد از همه مکانها محافظت کنند.
 
 

امنیت شبکه برای سازمانها و مصرف کنندگان

امنیت شبکه باید برای هر سازمانی که با داده ها و سیستم های شبکه کار می کند از اولویت بالایی برخوردار باشد. علاوه بر محافظت از دارایی ها و یکپارچگی داده ها در برابر سواستفاده های خارجی ، امنیت شبکه همچنین می تواند ترافیک شبکه را با کارایی بیشتری مدیریت کند ، عملکرد شبکه را افزایش داده و از اشتراک داده ایمن بین کارمندان و منابع داده اطمینان حاصل کند.

ابزارها ، برنامه ها و برنامه های کاربردی بسیاری در دسترس است که می تواند به شما کمک کند تا شبکه های خود را از حمله و خرابی غیرضروری ایمن کنید. شرکت مهندسی شبکه رسام دوراندیش مجموعه ای از راه حل های امنیتی شبکه را به شما ارائه می دهد که با این راهکارها امکان متمرکز کردن و ساده سازی فرآیندهای پیچیده و اطمینان از برقراری امنیت شبکه در سراسر شرکت شما را فراهم می کند.