سیستم تلفنی تحت شبکه (VOIP)

تلفن VoIP، تلفنی مبتنی بر سخت افزار یا نرم افزار است که برای استفاده از فناوری (voice over IP (VoIP برای ارسال و دریافت تماس تلفنی از طریق شبکه IP طراحی شده است.
 
این نوع از تلفن صدای تلفن آنالوگ را به فرمت دیجیتالی تبدیل می کند که از طریق اینترنت قابل انتقال است و سیگنال های دریافتی تلفن دیجیتال را از اینترنت به صدای استاندارد تلفن تبدیل می کند. Voice over Internet Protocol (VoIP) ، فناوری است که به شما امکان می دهد به جای خط تلفن عادی (یا آنالوگ) با استفاده از اتصال اینترنت تماس صوتی برقرار کنید. برخی از سرویس های VoIP ممکن است فقط به شما امکان تماس با افراد دیگر را بدهد که از همان سرویس استفاده می کنند ، اما برخی دیگر ممکن است به شما اجازه دهند با هر کسی که شماره تلفن دارد تماس بگیرید از جمله شماره های محلی ، بین شهری ، تلفن همراه و بین المللی. همچنین ، در حالی که برخی از سرویس های VoIP فقط از طریق رایانه یا تلفن ویژه VoIP شما کار می کنند ، سایر سرویس ها به شما امکان می دهند از تلفن سنتی متصل به آداپتور VoIP استفاده کنید. 
خدمات VoIP صدای شما را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می کند که از طریق اینترنت عبور می کند. اگر با یک شماره تلفن عادی تماس می گیرید ، سیگنال قبل از رسیدن به مقصد به سیگنال تلفنی عادی تبدیل می شود. VoIP به شما امکان می دهد مستقیماً از طریق رایانه ، تلفن VoIP مخصوص یا تلفن سنتی متصل به آداپتور ویژه تماس بگیرید. علاوه بر این ، (نقاط داغ) Hotspot  بی سیم در مکان هایی مانند فرودگاه ها ، پارک ها و کافه ها به شما امکان اتصال به اینترنت را می دهد و ممکن است شما را قادر به استفاده بی سیم از خدمات VoIP کند.
شاید همیشه سوالهایی از این قبیل ذهن شما را درگیر کرده باشد.
تلفن VoIP چیست و چگونه کار می کند؟
تفاوتهای کلیدی که تلفنهای VoIP را از سایر تلفنهای  دیگر متمایز می کند چیست ؟
برای راه اندازی سیستم تلفنی ویپ به چه نوع تجهیزاتی نیاز دارم؟
مزایا ومعایب راه اندازی تلفن ویپ چیست ؟
برای پاسخ به این سوالها در خصوص تلفنهای تحت شبکه و VoIP با ما همراه باشید.
 
تلفن VoIP تفاوت چندانی با تلفن آنالوگی که حال حاضر روی میز کار خود گذاشته اید، ندارد. تلفن های VoIP و تلفن های رومیزی ظاهری یکسان دارند و اغلب از ویژگی های یکسانی برخوردار هستند . با این وجود ، تفاوتهای اساسی وجود دارد که تلفنهای VoIP را از سایر تلفنهای آنالوگ متمایز می کند. این مطلب به شما یک مرور سریع در مورد نحوه کار تلفن VoIP و نحوه استفاده از آن می دهد. سیستم های تلفنی VoIP نیازی به سیم تلفنی مسی گران قیمت ندارند ، تلفن های VoIP از طریق اینترنت تماس گرفته و دریافت می کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند از اتصال اینترنتی دفتر شما برای اتصال به شبکه تلفن استفاده کنند. به عبارت دیگر ، اگر دفتر کار شما از قبل برای اترنت سیم کشی شده است ، برای استفاده از تلفن های تجاری خود نیازی به سرمایه گذاری در سیم کشی های اضافی مس ندارید.
برای برقراری تماس تلفنی ، ابتدا باید تلفن VoIP خود را در حساب خود ثبت کنید. این فرآیند اتصال تلفن شما به ارائه دهنده خدمات شماست تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برخی از ارائه دهندگان VoIP از راه اندازی تلفن IPبرای تلفن های خاص VoIP پشتیبانی می کنند که این امر با استفاده از بوت سرور روند ثبت نام تلفن را سرعت می بخشد.کل مراحل ثبت تلفن شما یا کارمندان IT شما را در کمتر از 30 دقیقه زمان می برد. بعلاوه ، نیازی به تماس با شرکت تلفن محلی نیست. تلفن ها به محض ثبت فعال هستند.
تلفن های VoIP دقیقاً مانند تلفن های معمولی به نظر می رسند:از نظر ظاهری ، حتی ممکن است تفاوت بین تلفن VoIP و تلفن میز کار دیگر را تشخیص ندهید. تلفن های VoIP معمولاً دارای تلفن ، گیرنده ، مکان بلندگو و قرارگیری دکمه ها هستند که باعث می شود آنها از لحاظ جسمی از تلفن های تجاری که در حال حاضر به کار می گیرید ، قابل تشخیص نباشند.تلفن های VoIP از همان صفحه کلید تلفن های ثابت استفاده می کنند. صفحه کلید با نه عدد ، صفر و حروف متناظر همراه است که ورودی الفبایی را قادر می سازد. اگر قبلاً از تلفن استفاده کرده اید ، این صفحه کلید را دیده اید.تلفن های VoIP معمولاً دکمه های اختصاصی برای شماره گیری مجدد ، انتقال ، کنفرانس ، نگه داشتن ، بی صدا کردن ، پست صوتی و تلفن بلندگو را دارند. این دکمه ها در کنار پد شماره تنظیم شده اند. تلفن های VoIP و سایر تلفن های تجاری تقریباً به طور جهانی از این ویژگی ها استفاده می کنند.
شایان ذکر است ، تلفن های VoIP قابلیت صدای HD دارند ، در حالی که سایر تلفن های تجاری این قابلیت را ندارند.
بسیاری از تلفن های VoIP از Power over Ethernet (PoE) نیز پشتیبانی می کنند که به شما امکان می دهد تلفن را از طریق سوئیچ PoE به جای آداپتور برق تأمین کنید. این باعث می شود که آشفتگی روی میز کار شما کاهش یابد و مدیریت موجودی کالا ساده شود. همچنین می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند ، زیرا آداپتورهای برق اغلب جدا از تلفن ها فروخته می شوند.

یک شماره تلفن VoIP ، چند خط تلفن VoIP

تلفن های VoIP تماس های متفاوتی نسبت به سایر تلفن های تجاری دارند. تلفن های VoIP با استفاده از دکمه های ضامن به شما امکان می دهند بین تماس های فعلی ، ورودی و مکالمه انتخاب کنید. این دکمه ها به ندرت در تلفن های ثابت ظاهر می شوند. در تلفن های ثابت ، هر خط مربوط به یک شماره تلفن است. تلفنهای ثابت می توانند تماسهای متعددی را بین خطوط مس مربوطه جابجا کنند و شما با دکمه های خط روی تلفن بین این تماس ها جابجا می شوید. اگر پنج خط برای تجارت خود دارید ، این بدان معناست که تلفن شما می تواند از پنج شماره تلفن مختلف تماس بگیرد.از طرف دیگر تلفن های VoIP به معنای سنتی خط ندارند. به جای اینکه به شماره تلفن متصل شوید ، هر خط تلفن VoIP به آدرس SIP یا حساب کاربری گره خورده است. بسته به مدل تلفن شما ، تلفن شما ممکن است قادر به مدیریت همزمان چندین حساب کاربری باشد. این بدان معناست که شما می توانید از طریق چندین حساب و شماره تلفن های مختلف از طریق تلفن VoIP خود تماس بگیرید.
 
 
VoIP در مقابل تلفن های معمولی (شباهت ها و تفاوت ها): همانطور که مشاهده می کنید ، تلفن های VoIP و تلفن های ثابت از نظر نحوه اتصال به شبکه تلفن ، نحوه عملکرد و نحوه انجام تماس ها با یکدیگر تفاوت دارند.
به طور خلاصه ، در اینجا به تفاوت های اصلی که وجود دارد اشاره می کنیم
1. تلفن های VoIP برای اتصال به شبکه تلفن از اینترنت استفاده می کنند و باید به صورت آنلاین در یک ارائه دهنده خدمات ثبت شوند. سایر تلفن های تجاری به سیم کشی اختصاصی مس جدا از اتصال اترنت نیاز دارند.
2. تلفن های VoIP به حساب های کاربری نیاز دارند  نه به خط تلفن . تلفن های VoIP دارای دکمه های ضامن هستند که به شما امکان می دهد بین تماس های همزمان در یک حساب مشخص جابجا شوید.
3. تلفن های VoIP قابلیت صدای HD را دارند که دو برابر بیشتر از تماس های ثابت سنتی است.
4. برق از طریق اترنت PoE به برخی از تلفن های VoIP اجازه می دهد تا به جای آداپتور برق سنتی ، از یک سوئیچ PoE نیرو دریافت کنند.
 
اما شباهت های زیادی نیز بین تلفن های VoIP و تلفن های رومیزی وجود دارد
1. تلفن های VoIP از همان صفحه کلید تلفن های رومیزی دیگر استفاده می کنند.
2. مانند سایر تلفن های اداری ، تلفن های VoIP دارای دکمه های اختصاصی برای امکاناتی مانند نگه داشتن تماس ، انتقال تماس و شناسه تماس گیرنده هستند.
3. تلفن های VoIP از لحاظ فیزیکی از نظر طراحی مشابه تلفن های دیگر تجاری هستند.
4. استقرار اساسی گوشی ها ، گیرنده ها ، بلندگوها و سایر موارد ساختاری برای VoIP و تلفن های ثابت یکسان است.

به چه چیزهایی نیاز دارید

(اینترنت پرسرعت) مورد نیاز است. این می تواند از طریق یک مودم کابلی ، یا سرویس های سریع مانند DSL یا یک شبکه محلی باشد. رایانه ، آداپتور یا تلفن تخصصی مورد نیاز است. اگر از رایانه خود استفاده می کنید ، به برخی از نرم افزارها و یک میکروفون ارزان قیمت احتیاج دارید. تلفن های ویژه VoIP مستقیماً به پهنای باند اتصالات شبکه شما متصل می شوند و عمدتا مانند تلفن سنتی کار میکنند. اگر از تلفنی با آداپتور VoIP استفاده می کنید ، می توانید مثل همیشه شماره گیری کنید و همچنین ارائه دهنده خدمات می تواند صدای شماره گیری را ارائه دهد.
 
خلاصه این همه این است که اگر قبلاً از تلفن اداری آنالوگ استفاده کرده اید ، در تنظیم تلفن VoIP مشکل زیادی نخواهید داشت. برای تعویض از تلفنهای آنالوگ به تلفن های VoIP نیازی به یادگیری کامل روش و برقراری تماس ندارید.
 

توجه داشته باشید

جنبه های این ملاحظات ممکن است با پیشرفت های جدید در فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کند. برای تأیید هرگونه مزیت و محدودیت در خدمات وی ، همیشه باید  ارائه دهنده خدمات VoIP مناسبی انتخاب کنید. شرکت شبکه رسام دوراندیش با سالها تجربه کافی در خصوص راه اندازی سیستم تلفنی ویپ و Call Center آماده خدمت رسانی به شماست .
جهت درک مطالب فوق وآشنایی بیشتر با تلفنهای تحت شبکه (Voip) میتوانید مقالات مربوط به این مطلب را از منوی مقالات سایت مطالعه نمایید.