دستگاه های شبکه یا سخت افزار شبکه ، دستگاه های فیزیکی هستند که برای برقراری ارتباط و تعامل بین سخت افزار در شبکه رایانه ای مورد نیاز هستند..

انواع دستگاه های شبکه:

Hub
Switch
Router
Gateway
Modem
Repeater
Access Point


هاب: هاب ها چندین دستگاه شبکه رایانه ای را به هم متصل می کنند. هاب همچنین به عنوان تکرار کننده عمل می کند زیرا سیگنال هایی را که پس از طی مسافت های طولانی از طریق کابل های اتصال خراب می شوند ، تقویت می کند. هاب ساده ترین در خانواده دستگاه های اتصال شبکه است زیرا اجزای LAN را با پروتکل های یکسان متصل می کند.
سوییچ و روتر:  هنگام ساخت یک شبکه کوچک اداری ، دو تا از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز سوئیچ ها و روترها هستند. هرچند که ظاهری مشابه دارند ،اما این دو دستگاه عملکردهای مختلفی را در داخل شبکه انجام می دهند.

سوییچ چیست؟

سوئیچ ها با اتصال همه دستگاه ها از جمله رایانه ها ، چاپگرها و سرورها در یک شبکه تجاری کوچک ، اشتراک منابع را تسهیل می هند. به لطف سوئیچ ، صرف نظر از اینکه در یک ساختمان ، در دانشگاه و یا مراکزدیگر درکجا هستند این دستگاه های متصل می توانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر صحبت کنند ،. ایجاد یک شبکه مشاغل کوچک بدون سوئیچ اتصال دستگاه ها به یکدیگر امکان پذیر نیست.

روتر چیست؟

همانطور که یک سوئیچ چندین دستگاه را برای ایجاد شبکه متصل می کند ، یک روتر نیز چندین سوئیچ و شبکه های مربوطه را به هم متصل می کند تا یک شبکه حتی بزرگتر را تشکیل دهد. این شبکه ها ممکن است در یک مکان واحد یا در چندین مکان باشند. هنگام ایجاد یک شبکه کسب و کار کوچک ، به یک یا چند روتر نیاز خواهید داشت. علاوه بر اتصال چندین شبکه به یکدیگر ، روتر همچنین به دستگاه های شبکه ای و چندین کاربر امکان دسترسی به اینترنت را می دهد.
در نهایت ، یک روتر به عنوان یک توزیع کننده کار می کند ، ترافیک را هدایت می کند و کارآمدترین مسیر را برای اطلاعات ، به صورت بسته های داده ، برای سفر از طریق شبکه انتخاب می کند. روتر تجارت شما را به دنیا متصل می کند ، از اطلاعات در برابر تهدیدات امنیتی محافظت می کند و حتی تصمیم می گیرد کدام دستگاه ها نسبت به دیگران اولویت داشته باشند.
 
انواع برندهایی که شرکت شبکه رسام دوراندیش برای سوییچ و روتر پیشنهاد می دهد.
مودم: مودم ها برای انتقال سیگنال های دیجیتالی از طریق خطوط تلفنی آنالوگ استفاده می شوند. بنابراین ، سیگنال های دیجیتال توسط مودم به سیگنال های آنالوگ با فرکانس های مختلف تبدیل می شوند و در محل دریافت به مودم منتقل می شوند. مودم گیرنده تغییر شکل معکوس را انجام می دهد و خروجی دیجیتالی را به دستگاه متصل به مودم ، معمولاً رایانه ، ارائه می دهد.
تکرار کننده (تقویت کننده): تکرار کننده وسیله ای الکترونیکی است که سیگنال دریافتی را تقویت می کند. شما می توانید تکرار کننده را وسیله ای تصور کنید که یک سیگنال را دریافت می کند و آن را در سطح بالاتر یا توان بالاتر انتقال می دهد تا سیگنال بتواند مسافت بیشتری ، بیش از 100 متر برای کابل های LAN استاندارد را پوشش دهد. تکرارکننده ها روی لایه فیزیکی کار می کنند.
اکسس پوینت: وسیله ای است که شبکه محلی بی سیم یا WLAN را معمولاً در یک اداره یا ساختمان بزرگ ایجاد می کند. یک نقطه دسترسی از طریق کابل اترنت به یک روتر سیمی ، سوئیچ یا هاب متصل می شود و یک سیگنال Wi-Fi را به یک منطقه مشخص شده ارائه می دهد.
 
در نتیجه شناخت کامل از انواع دستگاه ها و تجهیزات شبکه ای  موجود می تواند به شما در طراحی و ساخت یک شبکه ایمن و پرسرعت  کمک کند و به خوبی به سازمان شما خدمت کند. با این حال ، برای اطمینان از امنیت مداوم و در دسترس بودن شبکه خود ، باید دستگاه های شبکه و فعالیت در اطراف آنها را به دقت کنترل کنید ، بنابراین می توانید به سرعت مشکلات سخت افزاری ، مشکلات پیکربندی و حملات را مشاهده کنید .
 
تجهیزات پسیو شبکه آن قسمت از شبکه رایانه ای است که در انتقال داده در شبکه نقش دارد ، اما داده ها را تغییر نمی دهد یا بر آنها تأثیر نمی گذارد.
سخت افزار شبکه غیر فعال شامل: کابل ها (کابل فیبر نوری ، کابل های کواکسیال) اتصالات. تابلو برق ، UPS ، ...
 

زیرساخت شبکه ، زیرساختی است  که امروز بدون آن نمی توانید باشید.


عملاً تمام دستگاههایی که امروزه در محیطهای تجاری استفاده می شوند مبتنی بر اتصال متقابل از طریق منابع شبکه هستند. انتقال مشترک انواع مختلف داده ها (داده ، صدا ، ویدئو) چالشی است که تجهیزات مدرن شبکه با موفقیت برآورده می کنند.

تجهیزات پسیو شبکه با انواع برند شامل :

* انواع کابل و پچ کورد شبکه کابل( Cat5e , Cat6 , Cat6a ,Cat7 )
* انواع کابل های فیبر نوری ( مالتی مد و سینگل مد )
* کانکتورهای فیبر نوری ( پچ کورد ، پیگتیل ، آداپتور فیبر نوری )
* انواع رک های ایستاده و دیواری
* انواع پچ پنل کابل های مسی و فیبر نوری
* اتصالات شبکه مانند سوکت RJ ، کیستون
* انواع داکت و ترانک و زاوایا و قطعات مربوطه