سرویس های تحت شبکه

سرویس های تحت شبکه یکی از خدمات اساسی که یک شبکه کامپیوتری می تواند ارائه دهد.
 
 
خدمات شبکه  ، قابلیتی است که عملکرد شبکه را تسهیل می بخشد. این عملیات به طور معمول توسط یک سرور (که می تواند یک یا چند سرویس را اجرا کند) ارائه می شود. برخی از این سرویس ها عبارتند از DNS ، DHCP ، پروتکل انتقال صدا از طریق اینترنت (VoIP) و غیره.
هدف ما در شرکت شبکه رسام دوراندیش این است که اطمینان حاصل کنیم خدمات شبکه شما در برابر نیازهای تجاری شما ایستادگی می کنند و تأثیر منفی روی خط مشی شما ندارند. متخصصان فناوری اطلاعات ما می دانند که چگونه با بهینه سازی اتصال و مجوزها شبکه ، بین شرکت ها را ساده کنند و بهره وری را افزایش دهند.
تجهیزات، دستگاه ها و سیستم های رایانه ای به انسان ها کمک شایانی کرد تا با دید باز و کارآمدتر کار کنند و موارد غیر قابل تصور را کشف کنند. وقتی این دستگاه ها و تجهیزات بهم وصل می شوند و یک شبکه را تشکیل می دهند، قابلیت ها چندین برابر می شوند.
سرویسهای تحت شبکه یکی از خدمات اساسی است که یک شبکه کامپیوتری می تواند ارائه دهد که این سرویسها شامل:
1. Dns Server(DNS)
به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از خدمات ضروری است که اینترنت و کامپیوترها بر روی آن کار می کند. این سیستم آدرس های IP را به نام دامنه ها ترسیم می کند که به خاطر سپردن آنها راحت تر از آدرس های IP است. از آنجا که شبکه با کمک آدرسهای IP کار می کند و انسانها تمایل دارند نام وب سایتها را به خاطر بسپارند ، DNS آدرس IP وب سایت را ارائه می دهد که در صورت درخواست نام وب سایت از کاربر ، از پشت به نام آن ترسیم می شود.
2. DHCP Server
سرور DHCP یک سرور شبکه است که به طور خودکار آدرس های IP ، Gateway و سایر پارامترهای شبکه را به دستگاه های سرویس گیرنده ارائه و اختصاص می دهد. برای پاسخگویی به درخواستهای پخش شده توسط کلاینتها ، به پروتکل استاندارد معروف به پروتکل پیکربندی میزبان پویا یا DHCP متکی است.
3. Active Directory
Active Directory (AD) سرویس دایرکتوری اختصاصی مایکروسافت است. روی ویندوز سرور اجرا می شود و به مدیران امکان مدیریت مجوزها و دسترسی به منابع شبکه را می دهد. Active Directory داده ها را به عنوان اشیا ذخیره می کند. یک شی یک عنصر منفرد است ، مانند کاربر ، گروه ، برنامه یا دستگاه ، به عنوان مثال ، یک چاپگر. درواقع با این سرویس دامین کنترلر مجموعه خود را راه اندازی نموده ایم.
4. Application Server
در واقع این مورد چیزی غیر از ارائه خدمات مبتنی بر شبکه به کاربران مانند سرویس های وب ، مدیریت پایگاه داده و اشتراک منابع نیست.
5. IIS Internet Information Services (IIS)
یک وب سرور انعطاف پذیر و عمومی برای مایکروسافت است که روی سیستم های ویندوز کار می کند تا صفحات یا پرونده های HTML درخواستی را ارائه دهد.
6. Web Server
وب سرور متشکل از  یک سرور است که IIS در آن اجرا ، نصب وتنظیم می شود و  با اجرای این نرم افزار است که می تواند درخواست های HTTP مشتری را در شبکه جهانی وب یا همچنین در شبکه های خصوصی و محلی شبکه اجرا شود.
7. FTP Server
در ساده ترین تعاریف ، FTP Server (مخفف File Transfer Protocol Server) یک برنامه نرم افزاری است که انتقال پرونده ها را از یک رایانه به رایانه دیگر امکان پذیر می کند. FTP روشی برای انتقال پرونده ها به هر رایانه ای در جهان است که به اینترنت متصل است.
8. Mail Server
سرور ایمیل یک سیستم رایانه ای است که ایمیل ارسال و دریافت می کند. ... سرورهای نامه با استفاده از پروتکل های ایمیل استاندارد ایمیل ارسال و دریافت می کنند. به عنوان مثال ، پروتکل SMTP پیام ارسال می کند و درخواست نامه های خروجی را مدیریت می کند. پروتکل های IMAP و POP3 پیام هایی را دریافت می کنند و برای پردازش نامه های ورودی استفاده می شوند.
9. Remote Access
این سرویس کاربر را قادر می سازد تا به داده های موجود در رایانه از راه دور دسترسی پیدا کند. این ویژگی به Remote desktop معروف است. این کار را می توان از طریق برخی از دستگاه های از راه دور انجام داد ، به عنوان مثال تلفن همراه یا رایانه خانگی.
10. Windows Server Update Services (WSUS)
این مدیران فناوری اطلاعات را قادر می سازد آخرین به روزرسانی های محصول Microsoft را به کار گیرند. می توانید از WSUS برای مدیریت کامل توزیع به روزرسانی هایی که از طریق Microsoft Update در رایانه های شبکه خود منتشر می شوند استفاده کنید.
11. Windows Deployment Services (WDS)
این سرویس می تواند سیستم عامل هایی از جمله ویندوز 8.1 ، ویندوز 10 ، ویندوز سرور 2012 ، ویندوز سرور 2012 R2 ، ویندوز سرور 2016 و ویندوز سرور 2019 را در رایانه های موجود در شبکه نصب کند. WDS می تواند این سیستم عامل ها را با استفاده از انتقال چندپخشی به سراسر شبکه ارسال کند ، به این معنی که چندین کامپیوتر همزمان سیستم عامل یکسانی را دریافت می کنند در حالی که استفاده از پهنای باند شبکه را به حداقل می رساند.
12. VPN
VPN مخفف Virtual Private Network است و فرصت ایجاد اتصال شبکه محافظت شده هنگام استفاده از شبکه های عمومی را توصیف می کند. VPN ها ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می کنند و هویت آنلاین شما را پنهان می کنند. این امر ردیابی فعالیتهای شما به صورت آنلاین و سرقت اطلاعات را برای اشخاص ثالث دشوارتر می کند. رمزگذاری در زمان واقعی انجام می شود.