شمارش افراد در دوربین مداربسته (People Counting) چیست?

شمارش افراد در دوربین مداربسته (People Counting) چیست?

People Counting داده‌های ترافیکی قابل اجرا را برای کمک به مدیران در اتخاذ تصمیمات تجاری هوشمند ارائه می‌کنند. این حسگرها را می‌توان در صنایع مختلف مانند خرده‌فروشی، مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، هتل‌ها، مراکزدرمانی، فرودگاه‌ها، کتابخانه‌ها، مدارس یا دانشگاه‌ها، پمپ بنزین‌ها، بانک‌ها، موزه‌ها، پارک‌ها یا هر تجارت دیگری با موقعیت فیزیکی استفاده کرد.

دستیابی به آمار دقیقی از میزان تردد مشتریان و همچنین کارکنان مراکز اداری، تجاری و ... در ساعات مختلفی از شبانه روز می تواند به نحوه مدیریت و ارائه خدمات متناسب با نیاز مشتریان و کنترل فعالیت های پرسنل کمک شایانی کند. همچنین وقوع حوادث طبیعی یا غیر مترقبه مانند زلزله، آتش سوزی، جرم و جنایت و نیز بر لزوم نصب سیستم های دارای قابلیت پردازش تصویر به منظور نظارت بر رفت و آمد در مراکز تجاری بزرگ می افزاید.

با تغییر رفتار مصرف کننده به دلیل همه گیری، مشاغل کوچک و بزرگ به دنبال راه هایی برای بهینه سازی نرخ تبدیل خود هستند. برای انجام این کار، کسب‌وکارها باید بینش‌هایی در مورد داده‌های بازدیدکنندگان خود کسب کنند تا رفتار خرید را درک کنند . اینجاست که تکنولوژی سیستم های نظارتی و دوربین مداربسته با افزودن قابلیت هایی همچون شمارش افراد وارد بازی می‌شوند.

از این رو صاحبان تکنولوژی سیستم های نظارتی و دوربین مداربسته با افزودن قابلیت هایی همچون شمارش افراد، تشخیص چهره، شناسایی پلاک خودرو و . توانسته اند تا حد زیادی این نیاز را برطرف سازند. این آمارها می توانند جهت کمک به کسب و کارهای بزرگ و کوچک، سازمان ها و ارگان ها برای داشتن درک بهتری از رفتار کارکنان و سایر افرادی که از محل آنها بازدید می کنند، استفاده شود. از جمله این قابلیت ها می توان به شمارش افراد در دوربین مداربسته (People Counting) اشاره نمود که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

People Counting داده‌های ترافیکی قابل اجرا را برای کمک به مدیران در اتخاذ تصمیمات تجاری هوشمند ارائه می‌کنند. این حسگرها را می‌توان در صنایع مختلف مانند خرده‌فروشی، مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، هتل‌ها، مراکزدرمانی، فرودگاه‌ها، کتابخانه‌ها، مدارس یا دانشگاه‌ها، پمپ بنزین‌ها، بانک‌ها، موزه‌ها، پارک‌ها یا هر تجارت دیگری با موقعیت فیزیکی استفاده کرد.

دوربین مداربسته با قابلیت People Counting

امروز استفاده از دوربین مدار بسته برای ماموریت های متعددی رایج شده است و مشتریان سعی می کنند بسیاری از اطلاعات مهم و حیاتی برای تصمیم گیری های مختلف را با استفاده از اطلاعات این دوربین ها استخراج کنند . با پیشرفت روز افزون صنعت نظارت تصویری، هر روز شاهد مجهزتر شدن و به نوعی هوشمند تر شدن تجهیزات مدار بسته و در راس آنها ، دوربین شمارنده افراد هستیم.

دوربین‌های مداربسته می‌توانند برای ردیابی حرکات افراد با اتصال دوربین به یک الگوریتم شمارنده افراد استفاده شوند که می‌تواند تعداد افرادی را که از منطقه شمارش عبور می‌کنند شناسایی و ضبط کند. ورودی ها و مناطق وسیع با اتصال چندین دوربین در سراسر سقف انجام می شود. این قابلیت همانطور که از نامش پیداست به معنی شمردن افرادی است که در معرض دید دوربین قرار می گیرند. برای مثال فرض کنید یک دوربین شمارشگر افراد را در جلوی درب ورودی یک فروشگاه بزرگ نصب کرده اید. هنگامی که افراد از این درب وارد فروشگاه می شوند، توسط نرم افزار شمارشگر افراد دوربین شناسایی شده و شمرده می شوند. سپس این اطلاعات جمع آوری شده و در پایان هر روز و یا هر هفته می توان آمار دقیقی از مشتریان مراجعه کننده به فروشگاه داشت. اطلاع از این آمار می تواند به ارتقا نحوه مدیریت و بهبود وضعیت اقتصادی فروشگاه کمک زیادی کند.

دوربین های مداربسته ای که تعداد افراد را می شمارند به طور دقیق ورودی ها، خروج ها، صف ها و زمان های انتظار را شناسایی و ثبت می کند و به شما امکان می دهد مدت زمانی را که افراد در یک مکان سپری می کنند و تعداد دفعات بازدید از آن مکان را تشخیص دهید.درک تعداد افراد در یک منطقه در هر زمان، نحوه حرکت آنها، محل تجمع آنها و دوره های اوج شلوغی بینش ارزشمندی ارائه می دهد. می‌توانید از این بینش برای برنامه‌ریزی، اقدام فوری و بهبود خدمات، کارایی عملیاتی و سودآوری استفاده کنید.

قابلیت شمارش افراد در دوربین مداربسته هایک ویژن ، تنها به شمارش افراد محدود نشده و توانایی تجزیه و تحلیل  را نیز به ما می دهد. در این نتایج علاوه بر ارتباط و تعاملات افراد با یکدیگر، ارتباط آنها با محیط نیز  می تواند بیان شود. همین امر سبب درک درست افراد از محیط شغلی و حرفه ای آنان می‌گردد. در یک سیستم که نیاز به قابلیت شمارش افراد در آن وجود دارد باید از دوربین های مداربسته ای که استاندارد باشند استفاده کرد. این دوربین‌ها‌ی استاندارد امکان کار کردن به تنهایی (با اضافه کردن حافظه داخلی به آنها) و یا به صورت شبکه به هم پیوسته (استفاده از چند دوربین متصل به دستگاه NVR) را دارند. این دوربین‌ها همچنین نقشه‌های هوشمند مانند تعداد بازدیدکنندگان از یک مرکز خرید بزرگ برای تحلیل زنجیره های خرده فروشی را فراهم می کند

 

الگوریتم دوربین های شمارش افراد People Counting

نرم افزار های تجزیه تحلیل تصاویر در دوربین های مداربسته دارای الگوریتم های خاصی هستند. توسعه دهندگان این نرم افزار ها،  پارامتر هایی ویژه ای را برای هر کدام از سوژه های تصویری مانند انسان، اشیا و تعریف می کنند. برای مثال برای سوژه های انسانی طول عرض شانه ها را در نظر می گیرند و یا کاراکتر های دیگری از جمله پرداختن به ظاهر کلی افراد مانند داشتن دو دست، دو پا و را در نظر می گیرند.

نحوه عملکرد شمارشگر افراد در دوربین مداربسته People Counting

عملکرد این نرم افزار بدین گونه است که برای مثال کاربر یک خط فرضی را در ابتدای درب ورودی مکان مورد نظر خود تعریف می کنید، به طوریکه در صورت تردد افراد از خط مورد نظر سیستم فعال شده و شروع به شمارش افراد بر اساس پارامتر های تعریف شده درون خود می کند. از دیگر ویژگی های این نرم افزار تحلیلی، این است که جهت حرکت سوژه ها را از راست به چپ و یا از چپ به راست نیز تشخیص می دهد. به این ترتیب می توان تعیین کرد که تنها افرادی که وارد و یا خارج می شوند، شمارش شوند. راه حل شمارش افراد در دوربین های هایک ویژن دارای دقت و اثربخشی بالایی است و به شما کمک می کند تا درک کنید که در هر زمان چند نفر در یک منطقه هستند، چگونه حرکت می کنندو یا کجا تجمع می کنند.

نحوه عملکرد سیستم شمارش دوربین People Counting

1.    ورودی ها و مناطق وسیع را می توان با اتصال چندین دوربین سقفی پوشش داد.

2.    ابتدا دوربین مدار بسته حرکات افراد را دنبال می کند.

3.    سپس دوربین به نرم افزار شمارنده متصل شده و با دقت بسیاری بالایی تعداد افرادی را که از منطقه مورد نظر عبور می کنند تشخیص داده و ثبت میکند.

4.    سپس اطلاعات بدست آمده به کامپیوتر مرکزی از طریق کابل، شبکه داخلی، اینترنت و ... منتقل می شوند.

5.    افراد با عبور از منطقه مورد نظر با توجه به جهت حرکتشان شمارش می شوند که می تواند از بالا، پایین، چپ یا راست باشد و بستگی به تنظیماتی که خودتان انجام داده اید دارد.

6.    در صورت لزوم می توانید برای بهینه سازی عملکرد دوربین و افزایش دقت شمارش، تنظیمات دستگاه را برای ورودی های مختلف تغییر دهید. برای مثال در ورودی هایی که نور کم است و سایه ها مانع از شمارش دقیق می شوند و یا تراکم جمعیت در محل زیاد است می توانید دقت و حساسیت نرم افزار را افزایش دهید.

 

مزایای سیستم شمارش افراد هایک ویژن  (People Counting)

شمارش افراد بی‌درنگ با نرخ دقت تا 98 درصد.

با وجود امکان شمارش لحظه ای تعداد افراد تردد کننده، امکان مقایسه آماری تعداد مشتریان مراجعه کننده به فروشگاه در اوایل و اواخر هفته و یا مناسبت های خاص میسر می گردد.

طراحی فشرده سقفی و نصب، نگهداری و ارتقاء آسان

ارایه گزارشهای کاربردی و آسان

با استفاده از قابلیت شمارش افراد، ساعت های پیک حضور مشتریان در فروشگاه مشخص می گردد که تاثیر مستقیمی بر نحوه مدیریت سازمان دارد.

امکان بهبود تکنیک های بازاریابی را فرآهم می کند.

امکان بهینه سازی نحوه توزیع نیرو های انسانی را میسر می سازد.

امنیت بالا

 

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد استفاده از دوربین‌های مداربسته هایک ویژن برای شمارش افراد داشته باشید، و برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص طراحی ، فروش و نصب وراه اندازی سیستم دوربین مداربسته سازمان خود ، لطفاً با ما شرکت شبکه رسام دوراندیش تماس بگیرید.