12 خط فرمان( cmd (command promptکه همه کاربران ویندوز با آن سرو کار دارند:

12 خط فرمان( cmd (command promptکه همه کاربران ویندوز با آن سرو کار دارند:

Command Promptویندوز یک ویژگی است که برای مدتی طولانی بخشی از سیستم‌عامل ویندوز بوده‌است.

برخی فرمان‌های CMD وجود دارند که بسیار مفید هستند و استفاده از آنها آسان است، حتی کاربران عادی، فرمان ویندوز را به عنوان یک بخش کلیدی از سیستم‌عامل می‌بینند .

در ادامه  به  12 مورد از بهترین دستوراتی باید بدانید و اگر می‌خواهید کنترل بیشتری بر روی کامپیوتر شخصی خود داشته باشید اشاره می شود .

1. ASSOC: Fix File Associations

یکی از ابزارهای قدرتمند در کتابخانه فرمان های   CMD  خط فرمان ASSOC است .

کامپیوتر شما پسوندهای فایلی خاص را با برنامه‌های خاصی مرتبط می‌کند. این روشی است که کامپیوتر شما می‌تواند Adobe را هنگامی که دوبار روی فایل PDF یا Microsoft Word روی یک فایل DOC کلیک کنید، باز می کند .

شما می‌توانید همه ی فایلهای کامپیوتر خود را با تایپ ASSOC در پنجره فرمان مشاهده کنید. پسوند پرونده و برنامه مرتبط با آن را خواهید دید . شما می‌توانید با تایپ کردن فرمان    assoc .doc=Word.Document.8. باز شدن فایلهایی با پسوند DOC را مدیریت کنید

 

2.FC: File Compare

گاهی اوقات که فایل‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند، به سختی می توان به یاد آورد که چه تفاوتی بین نسخه‌های مختلف وجود دارد. ممکن است ندانید که یک فرمان CMD وجو دارد که توانایی مقایسه فایل‌ها و دیدن همه تفاوت‌ها را دارد، بله درست است این امکان در دسترس همه کاربران وجود دارد.

فرمان FC   بین دو فایل Ascii یا باینری مقایسه انجام می دهد و تمام تفاوت‌هایی را که پیدا می‌کند را فهرست خواهد کرد .

باخط فرمان Fc /a File1.txt File2.txt : شما دو پرونده اسکی را با هم مقایسه خواهید کرد .

با خط فرمان Fc /b Picture1.jpg Picture2.jpg : شما دو تصویر را مقایسه می‌کنید .

 
 

3. IPCONFIG: IP Configuration

عیب‌یابی شبکه هرگز ساده نیست، اما یک فرمان که آن را بسیار ساده‌تر می‌کند  و آن چیزی نیست به جز   IPCONFIG

استفاده از این فرمان در CMD ، اطلاعات مفصلی درباره اتصال رابط شبکه (کارت شبکه سیستم) فعلی شما نمایش می دهد که شامل :

·        Current IP Address

·        Subnet Mask

·        Default Gateway IP

·        Current domain

این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات روتر و دیگر مسائل اتصال که می‌توانید با آداپتور شبکه خود داشته باشید را حل کنید .

 
 

4. NETSTAT: Network Statistics

اگر نگران این هستید که ممکن است یه بدافزار روی سیستم شما اجرا شده باشد و زمانی که به اینترنت وصل شدیدچه اتفاقی در سیستم شما افتاده است از خط فرمان netstat کمک بگیرید .

 

اگر فرمان netstat   را اجرا کنید، می‌توانید لیستی از تمام اتصالات فعال TCP را از کامپیوترتان دریافت کنید .

5. PING: Send Test Packets

بهترین دوست تحلیلگران فناوری اطلاعات، فرمان PING است. اجرای این فرمان بسته‌های تست را بر روی شبکه به سیستم هدف می‌فرستد .

شما می‌توانید از دستور PING برای آزمایش اینکه آیا رایانه شما می‌تواند به یک رایانه، یک سرور، یا حتی یک وب سایت دسترسی داشته باشد، استفاده کنید. ضمن اینکه زمان ترانزیت برای بسته‌ها به میلی‌ثانیه را فراهم می‌کند، بنابراین وضعیت ارتباطات نادرست در شبکه  را نیز مشخص می‌کند .

 

6. TRACERT: Trace Route

TRACERT یک فرمان شگفت‌انگیز برای استفاده از ویندوز است. اگر در حال حاضر کنجکاو هستید که مسیر ترافیک اینترنت خود را ، از مرورگر شما به سیستم مقصد مانند سرورهای Google ببینید ، می‌توانید از TRACERT برای دیدن آن استفاده کنید .

این فرمان مخفف " Trace Route " است که بسته‌ها را به مقصد( سرور یا وب سایت) ارسال می‌کند و تمام اطلاعات زیر را برای شما فراهم می‌کند .

 

·        Number of hops (intermediate servers) before getting to the destination

·        Time it takes to get to each hop

·        The IP and sometimes the name of each hop

TRACERT می‌تواند نشان دهد که چگونه مسیرهای اینترنتی شما بسته به جایی که به وب دسترسی دارید، تغییر می‌کند. همچنین به عیب‌یابی یک روتر یا سوییچ روی یک شبکه محلی کمک می‌کند که ممکن است مشکل‌ساز شده باشند.

 

7. POWERCFG: Power Configuration

آیا از اینکه لپ‌تاپ تان به سرعت از قدرت (عمر باطری)آن کاسته می شود نا امید شده‌اید؟ دلیل آن می‌تواند این باشد که تنظیمات Power  سیستم شما تا جایی که ممکن است به طور موثر پیکربندی نشده‌اند. دستوری به نام POWERCFG یا پیکربندی قدرت وجود دارد که می‌تواند به قدرت باطری شما کمک کند .

از فرمان “powercfg /energy” برای ایجاد یک گزارش دقیق از مصرف انرژی سیستم خود، استفاده کنید. مسیر ذخیره‌ی این گزارش پس از اتمام عملیات نشان داده می‌شود .

این فرآیند می‌تواند تا حدود یک دقیقه طول بکشد، اما وقتی این کار صورت می‌گیرد، خواهید دید چه هشدارها و خطایی وجود دارد که به شما کمک می کند بهره‌وری انرژی سیستم خود را بهبود بخشید .

برای دیدن جزییات این خطاها و هشدارها، فایل energy-report.html را نمایش می دهد .