دوربین مداربسته وسیله‌ای است که توسط آن می توانید نسبت به ضبط تصاویر در جهت اهداف نظارتی و شخصی اقدام نمایید.

دوربین مداربسته برای چیست؟

CCTV مخفف تلویزیون مدار بسته است و معمولاً تحت عنوان نظارت تصویری شناخته می شود. "مدار بسته" به این معنی است که برخلاف تلویزیون "عادی" که به طور گسترده برای عموم پخش می شود ، پخش معمولاً به تعداد محدودی از نمایشگرها منتقل می شود. شبکه های دوربین مدار بسته معمولاً برای شناسایی و جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و ثبت تخلفات ترافیکی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما کاربردهای دیگری نیز دارند.
فناوری CCTV اولین بار در سال 1942 توسط دانشمندان آلمانی برای نظارت بر پرتاب موشک های V2 ساخته شد. بعداً توسط دانشمندان آمریکایی در هنگام آزمایش بمب اتمی استفاده شد.

یک سیستم مدار بسته مدرن چگونه کار می کند؟

پاسخ به این سوال ، به نوع سیستم به کار گرفته شده بستگی دارد. سیستم ها با توجه به انواع دوربین های مورد استفاده بهتر تعریف می شوند. امروزه از دو نوع دوربین رایج استفاده می شود: دوربین های آنالوگ و IP.
سالهاست که سیستمهای مداربسته ای که از دوربینهای آنالوگ استفاده می کنند وجود دارند. به گفته کارشناسان ، آنها هنوز هم رایج ترین نوع دوربین نصب شده در این زمینه هستند. تعریف سیستم دوربین مدربسته : دوربین یا مجموعه ای از دوربین ها را با مجموعه ای خاص از سیم ها که در یک دستگاه ضبط و مجموعه ای از مانیتورها قرار دارندسیستم دوربین مداربسته می گویند.
دوربین های مبتنی بر iP همان عملکرد دوربین های آنالوگ را دارند ، اما با قابلیت های اضافی. دوربین های IP معمولاً تصاویر بهتری با وضوح بالاتر و انعطاف پذیری بیشتر ارائه می دهند و به کاربران امکان می دهند تصاویر ویدئویی را برای مشاوره از طریق ایمیل ارسال کنند. در یک سازمان بزرگ با امکانات فراوان و شبکه ، اغلب سیستمهای IP را ترجیح می دهند و در بعضی موارد تقاضا می کنند.

برنامه های دوربین مدار بسته

مدیریت جرم (Crime management) :
نظارت دوربین مداربسته می تواند مجرمان بالقوه را باز دارد. در صورت وقوع جرمی ، فیلم های ویدئویی می توانند به نیروی انتظامی کمک کنند تا تحقیقات و بعداً مدارکی را برای پیگرد قانونی در دادگاه قانونی ارائه دهد. همراه با دوربین مداربسته ، صوتی ، حرارتی و انواع دیگر سنسورها می توانند مقامات را از وقایع غیر عادی آگاه سازند ، به عنوان مثال آتش یا اسلحه در یک مکان. برای مشاغل ، دوربین های مدار بسته می توانند فعالیت های مجرمانه داخلی را شناسایی و کنترل کنند. زندانها ممکن است از نظارت ویدئویی برای جلوگیری از انتقال مواد مخدر و سایر کالاهای قاچاق به زندانیان توسط هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کنند. دوربین های امنیتی قادر به نظارت بر مناطقی هستند که به راحتی قابل دسترسی نیستند ، به عنوان مثال پشت بام ها.
مدیریت بحران (Disaster management) :
با استفاده از دوربین های مدار بسته ، نیروهای اورژانس و نیروهای امداد و نجات قادر به ارزیابی و نظارت بر حوادث در زمان واقعی برای انتقال وضعیت از طریق ویدئو به تیم های مدیریت بلایا هستند ، به عنوان مثال از داخل یک ساختمان در حال سوختن یا از یک هلیکوپتر که بر فراز یک صحنه پرواز می کند.
نظارت بر خیابان و شهر و جامعه (City and community street monitoring) :
دوربین های موجود در چراغ راهنمایی مردم را برای جمع آوری آمار ترافیک و همچنین تصاویر اثبات کننده برای سرعت غیرمجاز کنترل می کنندبرخی از گره های حسی شامل دوربین های امنیتی هستند که تصاویر ضبط شده را تجزیه و تحلیل می کنند اما برای محافظت از حریم خصوصی افراد ، این تصاویر را منتقل یا ذخیره نمی کنند. به طور عمده ، تعداد محدودی برای استفاده توسط محققان ارشد ذخیره می شود تا "نرم افزار بینایی رایانه را توسعه دهد". این پروژه با مقاومت برخی از ناظران حریم خصوصی روبرو شده است.
نظارت و تشخیص پزشکی (Medical monitoring and diagnosis) :
حدود 43 عضله صورت وجود دارد که افکار و احساسات افراد را بیان می کند. نرم افزار هوشمند می تواند این احساسات را شناسایی کند ، به عنوان مثال درد یا اضطراب ، از تصاویر به راحتی که مردم می توانند داشته باشند. دوربین های مدار بسته همچنین می توانند بیماران را کنترل کنند - به عنوان مثال کودکان یا افراد مسن - تا بحران های بالقوه پزشکی را شناسایی کنند ، به عنوان مثال سکته مغزی ، یا حمله صرعی یا آسم.
تحقیقات رفتاری (Behavioral research) :
دوربین مداربسته ای که برای تحقیق در مورد خودکشی استفاده شد ، نشان داد که 83 درصد افرادی که قصد پرتاب خود را مقابل قطار دارند ، رفتارهای خاصی نشان می دهند. این موارد بعداً از تصاویر دوربین مداربسته مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و اکنون برای هشدار ناظران نظارت بر خودکشی های احتمالی استفاده می شود. محققان از شبکه های نظارتی برای ثبت فعالیت های جمعیت در مکان های عمومی و جلوگیری از رفتارهای ضد اجتماعی استفاده می کنند. به عنوان مثال ، دوربین ها در مدارس برای امنیت ، و ضبط آزار و اذیت و یا حوادث زمین بازی بر روی فیلم استفاده شده اند.
هوش خرده فروشی (Retail intelligence) :
از اطلاعات بازار حاصل از نظارت تصویری مشتریان برای تجزیه و تحلیل روند خرید و امکان استراتژی سازی پیشرفته استفاده می شود ، به عنوان مثال چگونه مردم خرید می کنند ، از کدام راهروها بیشتر عبور می کنند ، چقدر احتمال دارد که در چیدمان های مختلف فروشگاه به اقدامات عملی پاسخ دهند. نقشه های حرارتی می توانند کم و زیاد خرید و فروش خریداران را در مکان های خاص یک فروشگاه نشان دهند ، به فروشگاه ها کمک کنند تا زمان اوج خرید ، انواع تبلیغات ترجیحی و شرایط کارکنان برای اوج خرید را شناسایی کنند.

دوربین مدار بسته چگونه کار می کند؟
سیستم های آنالوگ و دیجیتال کاملاً متفاوت عمل می کنند اما شبکه های مدار بسته مدرن از نرم افزار و سخت افزار برای تبدیل آنالوگ به دیجیتال استفاده می کنند. این فرآیند مقاوم سازی نامیده میشود.

یک سیستم دوربین مدار بسته سنتی شامل:
* یک یا چند دوربین (آنالوگ یا دیجیتال) که هرکدام دارای یک لنز مجهز به سنسور تصویر هستند
* ضبط کننده ، یا ضبط صوت تصویری استاندارد برای سیستم های آنالوگ ، یا ضبط مستقیم فیلم یا ضبط کننده ویدیوی شبکه NVR برای سیستم های دیجیتال
* کابلها یا RJ45 برای دیجیتال یا کواکسیال برای آنالوگ یک یا چند مانیتور که تصاویر به آنها منتقل می شود
1. یک دوربین با استفاده از حسگرهای تصویر تصاویر را از طریق لنز ضبط می کند.
2. این تصاویر (و اغلب صدا نیز) به صورت بی سیم یا با کابل به ضبط کننده یا نوار منتقل می شوند. ضبط کنندگان ممکن است از نرم افزار تحلیلی و سایر فن آوری های هوشمند برای اسکن داده ها و ارسال هشدارهای خودکار به انسان یا سایر سیستم ها و دستگاه ها استفاده کنند. این نرم افزار مدیریت فیلم (VMS) خوراک های ویدئویی را ثبت ، ذخیره و تجزیه و تحلیل می کند. این نرم افزار اغلب خودآموز است و از الگوریتم های یادگیری ماشین (ML) استفاده می کند که از قابلیت هایی مانند تشخیص حرکت ، تشخیص چهره ، شمارش افراد و غیره استفاده می کند.
3. مانیتور (ها) می توانند منفعلانه (از طریق نرم افزار) یا به طور فعال (توسط افراد) کنترل شوند. شبکه های دوربین مدار بسته می توانند ، و باید ، خود نظارت داشته باشند.
انواع سیستم های مدار بسته
آنالوگ : از اتصالات Bayonet Neill-Concelman (BNC) روی کابل های کواکسیال برای انتقال سیگنال های ویدئویی مداوم استفاده کنید. وضوح آنها نسبتاً پایین است اما ارزان و موثر هستند. وسایل جانبی بیشتری در یک سیستم آنالوگ وجود دارد ، به عنوان مثال کابل های کواکسیال استاندارد معمولاً صدا را انتقال نمی دهند. سیگنال های آنالوگ را می توان دیجیتالی کرد و دیجیتالی شدن را حتی با تجهیزات قدیمی تر مقرون به صرفه تر کرد. تصاویر به کارت ضبط ویدئو احتیاج دارند و می توانند در رایانه شخصی یا ضبط صوت ذخیره شوند. با یک گام بالاتر ، HD آنالوگ امکان افزایش وضوح را نسبت به سیستم های سنتی (1080 پیکسل) فراهم می کند و با دوربین های آنالوگ و BNC سازگار است.

دیجیتال : سیگنال ها را در سطح دوربین دیجیتالی کنید. این سیستم ها به کارت ضبط ویدئو احتیاج ندارند زیرا تصاویر مستقیماً در رایانه ذخیره می شوند اما برای ذخیره سازی ضبط ها به فضای نسبتاً زیادی نیاز دارند ، بنابراین معمولاً به شدت فشرده می شوند.

شبکه یا IP : این سیستم ها با دوربین های آنالوگ یا دیجیتال استفاده می شوند ، از یک سرور ویدئو برای پخش فیلم از طریق اینترنت استفاده می کنند. از مزایای آن می توان به WiFi و صدا ، هوش مصنوعی توزیع شده (DAI) برای تجزیه و تحلیل فیلم تصاویر ، دسترسی از راه دور ، Power Over Ethernet (POE) و وضوح بهتر اشاره کرد.

علاوه بر این ، دوربین های IP توانایی محصور کردن دوربین های بیشتر در یک دوربین را دارند ، که می تواند زاویه وسیعی را پوشش دهد که به طور معمول ممکن است چندین دوربین یا سیستم دوربین را پوشش دهد. با تمایل زیاد به سیستم های دوربین IP و دوربین های ویدئویی دیجیتال ، هر سه گزینه هنوز به یک اندازه استفاده می شوند.

شرکت شبکه رسام دوراندیش نماینده رسمی فروش تجهیزات تصویری و نظارتی برند Hikvision می باشد.
هایک ویژن یکی از تولید کنندگان و برندهای دوربین مداربسته درحوزه سیستم های امنیتی است که در سال 2001میلادی(1380شمسی) در هانگژو چین تاسیس شد.
هایک ویژنبا بیش از13000 نیروی انسانی و 4000 نفر در بخش تحقیق و توسعه ، دارای بزرگترین تیم تحقیق و توسعه میان برندهای فعال در این حوزه می باشد. این شرکت همواره به دنبال توسعه محصولات خود از طریق نوآوری وخلاقیت و همچنین خلق ارزش پایدار بوده است.
تا کنون محصولات هایک ویژندر بیش از 100 کشور به فروش رسیده است. و این شرکت در نقاط گوناگون جهان از جمله آمریکا، هلند، ایتالیا، روسیه، هنگ کنگ، دبی، ایران و… دارای دفاتر مستقیم فروش میباشد.
محصولات این شرکت شامل طیف کامل و وسیعی از دوربین های آنالوگ و دوربین تحت شبکه، دستگاه های ضبط تصاویر آنالوگ، ذخیره ساز های تحت شبکه و… می باشد.

در واقع هدف برند هایک ویژن کشف راه های نوآورانه ، تقویت چشم انداز برای تصمیم گیران و متخصصان ، ایمنی بالا وتوسعه ی پایدار جهان میباشد. برندهایک ویژن فراتر از تکنولوژی روز فعالیت میکند و همواره از لحاظ طراحی در میان برند های دیگردر این حوزه حرف اول را میزند.