شبکه های صنعتی (Industrial Network)چه هستند ؟

شبکه های صنعتی (Industrial Network)چه هستند ؟

برای اینکه محیطهای صنعتی اطلاعات محور شوند، به یک پایه قوی متشکل از یک معماری شبکه صنعتی نیاز دارند.

شبکه های صنعتی

راه حل های شبکه صنعتی ایمن، قابل اعتماد و قوی هستند

شبکه صنعتی چیست؟

همانطور که می دانیم شبکه ها رسانه ای برای انتقال داده ها هستند. با این حال، شبکه ها بر اساس حجم داده های در حال انتقال متفاوت هستند. شبکه های صنعتی به شبکه هایی گفته می شود که با انتقال داده ها در مقیاس بزرگ سروکار دارند. این بدان معناست که آنها به ما اجازه می‌دهند دستگاه‌های مختلف را در فضاهای بزرگ به هم متصل کنیم و ارتباط بین آنها را با امکان انتقال تکه‌های عظیم داده بین آنها امکان‌پذیر کنیم.

 

شبکه های سنتی ممکن است بسیار کارآمد به نظر برسند، اما در واقعیت، به تعداد بسیار کمی از سیستم ها محدود می شوند. شبکه های صنعتی برای برآوردن نیازهای زمان واقعی و نیازهای تعداد زیادی از سیستم ها طراحی شده اند.

 

برای اینکه محیطهای صنعتی اطلاعات محور شوند، به یک پایه قوی متشکل از یک معماری شبکه صنعتی نیاز دارند. ارسال داده ها به مکان مناسب، در زمان مناسب و با زمینه مناسب بسیار مهم است. یک زیرساخت شبکه که بر اساس اترنت استاندارد و IP ساخته شده است، جریان داده ها را در سراسر شرکت جهانی شما امکان پذیر می کند.

 

تجهیزات صنعتی شبکه دستگاههای هستند که با توانایی و کارایی و سازگاری بالا در محیطهای صنعتی متفاوت امکان برقراری ارتباط را در شرایط و مکانهای صنعتی مختلف را فراهم میکند و این امکان را میدهد که بتوان به راحتی از طریق مبدلها و سایر تجهیزات با استفاده از شبکه اترنت صنعتی (Industrial Ethernet)به شبکه های صنعتی متصل شد .

 

شبکه ی صنعتی Industrial Nerwork

شبکه های صنعتی اغلب نیاز به اتصالات ،کابل ها و از همه مهم تر پایداری بهتر دارند . اترنت صنعتی به منظور دستیابی به پایداری بهتر ،از پروتکل های تخصصی در ارتباط با اترنت استفاده می کند . بیشتر پروتکل های صنعتی اترنت PROFINET،EtherNet/IP،EtherCAT ، SERCOSS IIIو POWERLINK می باشد.

با اترنت صنعتی میزان انتقال داده ها از 10 مگابیت بر ثانیه به 1 گیگابیت یا حتی 10 گیگابیت در ثانیه می رسد. با این حال ،100 مگابیت در ثانیه محبوب ترین سرعت استفاده شده در برنامه های صنعتی اترنت است.

 

شبکه‌های صنعتی به‌منظور اشتراک‌گذاری اطلاعات و امکانات مابین کنترلرها و تجهیزات به کار می‌رود. شبکه‌ صنعتی یک مسیر یا گذرگاه جهت تبادل دیتا ایجاد می‌کند. این مسیر همانند یک جاده برای عبور اتومبیل‌ها می‌باشد، با این تفاوت که در شبکه صنعتی، دیتا تبادل می‌شود. پروتکل یک شبکه نحوه کد دهی دیتا و چگونگی ارسال و دریافت و سایر موارد مرتبط با آن را مشخص می‌کند. تا قبل از ابداع شبکه‌های صنعتی اطلاعات از سنسورها و عملگرها با سیم‌کشی مستقیم به کنترلر منتقل می‌گردید اما با ابداع شبکه‌های صنعتی و استفاده از آن‌ها این امکان به وجود آمد که سیگنال‌های الکتریکی ابتدا به دیتا تبدیل‌شده و این دیتا توسط شبکه‌های صنعتی به کنترلرها  منتقل گردد.

 

به دلایل امنیتی و همچنین برای عملکرد بهتر در سطح شبکه صنعتی، توصیه می شود شبکه تجاری را از شبکه صنعتی جدا کنید. اتصال بین شبکه تجاری و شبکه صنعتی باید از طریق یک فایروال باشد تا دسترسی را محدود کند و امنیت در برابر حملات سایبری خارجی را تامین کند.

 

برخی از دلایل این تفاوت، عبارتند از:

  • دمای کاری تجهیزات ممکن است به -۴۰ درجه الی +۸۰ درجه برسد.

  • در برخی شبکه های صنعتی نویز الکترومغناطیسی به شدت وجود دارد.

  • گرد و خاک و رطوبت بالا ممکن است وجود داشته باشد.

  • رعایت مسئله افزونگی در پاور و اینترفیس های ارتباطی و همچنین لایه های پردازشی خیلی مهم است.

  • تجهیزات باید دارای استانداردهای ضد انفجار باشند.

  • تجهیزات باید در مقابل لرزش و ضربه مقاوم باشند.

  • جهت ارتباط با سنسورهای و سایر تجهیزات سایت باید از پروتکل های مختلف صنعتی پشتیبانی نمایند.

  • معمولا محدودیت فضا وجود دارد و ابعاد کوچک برای تجهیزات نیاز است.

 

محصولات و راه حل های شبکه صنعتی عبارتند از  :

 Industrial Ethernet switches
 Ethernet fiber media converters
 Industrial wireless device servers
 Serial-to-Ethernet device servers
Products integrated with serial, Lan, and WLAN (IEEE802.11)
Port configurations equipped with fiber, SFP, Gigabit copper or 10/100MB, and PoE technologies

 

قطعات و تجهیزات شبکه صنعتی شامل برندهای معتبری مانند:  Amphenol , ANALOG DEVICES  ROHDE&SCHWARZ , PLANET , MOXA , ORing     ،  Westermo و ... می باشد .  جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتردر خصوص کاربرد تجهیزات صنعتی شبکه با شرکت شبکه رسام دوراندیش تماس بگیرید.